A gyakorlat neve, címe: Mikulás rosszcsont manói
A gyakorlat pedagógiai célja: A játékkal többek között az egymásra figyelést, a toleranciát, a türelmet, a koncentrációs képességet, az akaratlagos figyelmet kívánom fejleszteni.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: A Mikulás játékgyárában vagyunk. Ti vagytok a játékkészítő manók, akik sosem fogadnak szót. A földön körben hevernek a játékok és a karácsonyi díszek pl. hajó, autó, jégvirág….Láthatjátok, hogy vannak különböző színű és nagyságú játékok.
A gyakorlat fő szabályai:Amikor jelt adok a csengővel, minden manó rááll az általa kiválasztott játékra, és megjegyzi, hogy épp melyiken áll (kezdetben csak a forma, később a szín, majd a forma mérete is fontos lehet). A feladatod az, ha én, azaz a főmanó a kör közepéből dobom neked a plüss játékot, és megkérdezem, hogy milyen játékot készítettél, akkor nem szabad azt a formát mondanod, amelyiken éppen állsz. Pl. ha a hajón állsz, akkor tilos hajót mondanod, de mondhatsz más olyan formát, ami a földön szerepel pl. autót, vagy jégvirágot stb.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Milyen volt manónak lenni? Milyen volt szófogadatlannak lenni? Mennyire volt nehéz mást mondani, mint ami az igazság? Amikor dobtam a plüss játékot, mire figyeltél? Izgult -e valaki játék közben? Hogyan érezted magad játék közben? Mutasd meg a manós képeken! Rajzold le hogyan érezted magad manóként, amikor szófogadatlan lehettél!
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Eddig a formákra figyeltünk, de most már figyelni kell a forma mellett a színre is. Pl. ha a piros hajón állsz, akkor a főmanó kérdésére azt mondod, hogy fekete autó, tehát még a szín sem lehet azonos. További nehezítés, egy lehetséges következő fokozat: pl. ha a kicsi piros hajón állsz, akkor azt mondod, hogy nagy fekete autó, tehát még a méretük sem lehet azonos. Először csak körben játsszuk, egymás után úgy, hogy mindenki sorra kerüljön, azután találomra dobom a manóknak a plüss játékot. Minél idősebbek a játék résztvevői, annál több szín és forma vehet részt a játékban. A játékot játszhatjuk úgy is, hogy 1 kör után mindenki egy formával arrébb áll, így ismét új formát, színt és méretet kell megjegyeznie.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Plüss állat, leragasztott formákhoz laminált sablonok, cellux, vagy gyurmaragasztó, a feldolgozáshoz szükséges különböző érzelmi állapotban lévő manók illusztrálásához képek.
Technikai igény: Nincsen ilyen jellegű igénye a játéknak.
Az előkészítés feladatai: A különböző méretű és színű formákat kivágom, laminálom, rögzítem. A manós érzelemkártyákat kinyomtatom. A játékteret biztonságossá alakítom. Elpakolom a bútorokat, megfelelő teret biztosítok a játékhoz.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelek arra, hogy a formák megfelelően le legyenek rögzítve, ne tudjanak a gyerekek felbukni bennük.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A játék előtt az esetleges konfliktushelyzetek elkerülése, vagy félreértések miatt mindenképpen tisztázni kell, hogy melyik forma mit ábrázol, valamint a formák nagyságára is ki kell térni!
A gyakorlatot lejegyezte: Szalontainé Varga Lea