Mészáros Piroska: Megérkezett Misi Mókus!
2021-10-02
Bakosné Kiss Monika: Ceruzakoptató
2021-10-09

A gyakorlat neve, címe: Szüretelés (Régi magyar népi játék, a MÉTA átgondolt és leegyszerűsített változata )

A gyakorlat pedagógiai célja: Csapatjáték.Egymásrafigyelés,alkalmazkodás. Közös élmény szerzése. Szabálykövetés és annak pontos betartása. Energialevezetés

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

A gyakorlat felvezetése: Elérkezett az ősz, itt a szőlőszüret ideje.

A játék során a szüretelők megpróbálnak minél több szőlőt leszüretelni és azokat elhordani a tanyára, miközben a seregélyek elől menteniük kell a gyümölcsöket. A pályát két térfélre osztjuk. A pálya mérete legyen egy kézilabdapályánál egy kicsit nagyobb, kb. 20 főnek elegendő, ha nagyobb a létszám, értelemszerűen nagyobb pálya szükséges. Az egyik térfélen elhelyezzük a SZŐLŐTŐKÉKET, (ezek lehetnek tornakarikák) Ha egy osztálynyi gyerekkel játszunk, kb. 8 szőlőtőkére lesz szükség, ezeket egymástól egyenlő távolságra tesszük le, a fél pálya területén, félkörben. Minden karikába kislabdákat helyezünk, ezek a szőlőfürtök. Kijelöljük a feladó helyet és az indulóvonalat. Ide helyezünk két megfordított zsámolyt, egymás mellé. Az egyikbe SZŐLŐFÜRTÖKET (kislabdákat) a másikba egy SEREGÉLY MADÁRAT (nagy gumilabdát) teszünk. Az utolsó SZŐLŐTŐKE után már ott is a TANYA, (ami lehet egy kis focikapu vagy egy megfordított zsámoly) Két csapatot választunk, az egyik lesz a SEREGÉLYEK, a másik a SZÜRETELŐK. A SEREGÉLYEK szétszórva helyezkednek el a térfelükön, míg a SZÜRETELŐK felállnak egy oszlopban velük szemben a saját pályájukon.

A gyakorlat fő szabályai:A játékvezető sípjelére indul a játék. Az első SZÜRETELŐ játékos, megpróbálja minél messzebbre kergetni a seregélyeket, azaz megfogja a zsámolyból a gumilabdát és minél messzebbre eldobja a labdát az ellenfél térfelére. Ezután megfog egy szőlőfürtöt (kislabdát) és elkezd futni az első szőlőtőke (karika) felé. A SEREGÉLYEK csapat tagjai ezalatt megpróbálják elkapni a gumilabdát, s minél gyorsabban eljuttatni a feladási pontba, a zsámolyba.Ha ez sikerül hangosan azt kiabálják: SEREGÉLY! Közben a SZÜRETELŐ játékosnak figyelnie kell a labda útját, mert ő addig futhat egyik szőlőtőkétől a másikig amíg a SEREGÉLY kiáltás el nem hangzik. Az a futó, aki ilyenkor nincs egy szőlőtőkén (karikában) sajnos kiesik, nem folytathatja a szüretelést. Következik a második futó, ő is dob és fut. Amíg az általa eldobott gumilabda repül, az első játékos is tovább fut a következő szőlőtőkére. Itt is gyűjthet szőlőt, (kislabdát)amennyit csak meg tud fogni, de ha elgurul a kezéből akkor azt már nem veheti fel. Ha minden szőlőtőkét bejárt akkor a végén az összegyűjtött szőlőket beviheti a tanyára, bedobhatja a kapuba.Ez így folytatódik addig, amíg minden futójátékos sorra kerül. Közben várhatóan folyamatosan érkeznek be az elsőként indulók. Nekik már nem kell újra futniuk. Ha nincs több szüretelője a csapatnak, vége a menetnek, megszámoljuk az összegyűjtött szőlőket, kislabdákat, ennyi pontot szerzett a csapat. Csere következik, s a második menet után az a csapat nyer, akinek több pontja van. Szabályok : Minden szőlőtőkét érinteni kell, vagy átfutni rajta, vagy megállni ott. Egyszerre többen is lehetnek egy szőlőtőkénél. A dobó játékos csak előre dobhat. Ha a SEREGÉLY szó elhangzik és a játékos nem egy szőlőtőkénél (karikában) áll, akkor kiesik a játékből és leül.

A feldolgozás legfontosabb kérdései: A gyerekek megértették e a játékszabályt és be tudták e azokat tartani? Korosztályuknak megfelelő szintű volt e a játék nehézsége? Minden gyerek egyformán volt e motivált,aktív a játék során? Mennyire tudtak összedolgozni? Az előforduló játékból kiesést,hogyan tolerálta a gyermek? Figyeltek e a baleset elkerülésére? Elegendő volt e a játéktér és a játékidő?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1. Erdei iskolában , osztálykiránduláson is játszható szabad téren. Egy normál gumilabda mindig szokott lenni egy jó csapatnál.Más eszközökkel is lehet helyettesíteni a szőlőtőkéket és a tanyát,pl. egy – egy pullóverrel is megjelölhetjük a helyüket.A szőlőt (kislabdát ) helyettesíthetjük bármilyen terméssel,kaviccsal. 2. Kisebb korosztálynál ne helyezzünk a karikákba kislabdákat,csak a kiindulópontnál levő szőlőt (kislabdát) juttassák el a tanyára a szőlőtőkéket érintve.Igy egyszerűbb a feladat.

A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc

Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Karikák , zsámolyok, kislabdák,egy nagy gumilabda ,kapu

Az előkészítés feladatai: Eszközök kikészítése és elhelyezése

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: A gumilabda eldobása után a gyerekek megpróbálják elkapni ill. megszerezni azt. Figyelni kell,hogy ne szaladjanak egymásnak,ne gáncsolják el egymást. A karikába futáskor figyelni kell arra ,hogy ne lépjenek rá a karikákban levő kislabdákra.

A gyakorlatvezető speciális feladatai: Pontosan kell követni a labda útját a játék során, az igazságos itélethozás miatt.

Egyéb/megjegyzés: A kieső játékosok számolhatják meg, a játék végén, a csapat által összegyűjtött szőlőket.

A gyakorlatot lejegyezte: Szabó Gabriella

Vélemény, hozzászólás?