A gyakorlat neve, címe: HANGOLD FEL MAGAD!
A gyakorlat pedagógiai célja: A zene által a fizikai és pszichikai közérzet erősítése. Fejlesztendő kompetenciák: – Együttműködés, közösségformálás – Öntudatosság, kreativitás, koncentráció – Érzelmi, kognitív, improvizatív képességek erősítése
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 14 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Megkérem a résztvevőimet, hogy álljanak a székek mögé, ami a teremben kör alakban van elhelyezve, majd elkezdem a kerettörténetet!
„Egyszer mondok el mindent, ezért kérem, hogy figyeljetek! A terem ahová beléptetek Zeneország. A kör, amit a székek alkotnak, a Kottaszinpad . Itt mellettem az asztalon láttok egy ládikát. A Dallam ládikáját. Ebben olyan kártyák vannak elrejtve, amik meg vannak jelölve számokkal. Ezek pontszámok. Aki a legtöbbet gyűjti belőle a játék során a résztvevők közül , az lesz Zeneország vezetője. Viszont minden kártyán szerepel egy dalocska is . Ezt elő kell adni , hogy a pontszámot megnyerd, és leülhess a székre! Attól fogva , hogy valaki leül a székre, Zeneország lakója, ami azt is jelenti, a továbbiakban nem beszélhet, csak énekelhet, dúdolhat, vagy ritmussal jelezhet. Mielőtt kihúzod a ládikából a kártyát , meg kell mondanod, hogy mi lesz a zenei eszközöd( ének, vagy ritmuseszköz). Itt a teremben található dolgok közül is választhatsz eszközt , ami szerinted alkalmas lehet erre. Lehetőség van arra a választásra is , hogy egyénileg versenyezzetek, de arra is, hogy 2 -3 fős csapatokat alkossatok. Egy perc áll rendelkezésetekre, hogy ezt eldöntsétek, és utána még egy perc arra, hogy ritmuseszközt válasszatok, ha szeretnétek. Amikor a választási lehetőség letelt, az eszközök kipróbálhatók. Dobolja le mindenki azt a ritmust, ahogy a nap folyamán érezte magát. (ráhangolásként, bemelegítésként, energetizálásként )
A játék addig tart, amíg a ládikából el nem fogynak a kártyák ! Kezdődjék a játék! HANGOLJUK FEL MAGUNKAT! ”
A gyakorlat fő szabályai:• Ha megvan a ráhangolódás, akkor kezdődik az igazi játék . Önálló jelentkezési lehetőséggel máris húzhatja valaki az első kártyát, a kerettörténetben ismertetett szabály szerint kell megfelelni a feladatnak. (szabályok még egyszer összeszedve). • Amikor már mindenki a széken ül, újabb kört inditunk. Itt viszont már nem szabad beszélni! Aki nem zenei eszközt használ az elveszíti a megszerzett pontját, és újra a körön kívülre kell állnia, és újabb feladatot teljesítenie. • Ha nem egyénileg ront, hanem csapatban, ott szintén egy résztvevőnek kell felállnia, és a pontszámuk felét veszítik el!
A feldolgozás legfontosabb kérdései: A gyakorlat több témát is érinthet. Legfőképpen :
• Hogy éreztétek magatokat? • Milyen nehézségeket és kihívásokat okozott a feladat? • Mire figyeltél legjobban? Magadra? A feladatra? A többi résztvevőre? • Kiléptél-e a komfort zónádból? • Legközelebb egy hasonló gyakorlat során mit csinálnál ugyan így, mit másként? • Kinek volt könnyebb dolga, aki egyénileg végezte a feladatot, vagy aki csoportban ? • Milyen tanulságokat tudsz levonni a játékból? A játék lezárására : Miután a pontszámok alapján kiderül ki nyer, megtapsoljuk! „REJTSD EL A HANGOT ! „címet kapta a lezárás, amit a következőképpen tervezek, így szólva a résztvevőkhöz. „Kellemes aláfestő zene mellett mindenki hunyja be egy rövid időre a szemét, és képzelje el , hogy itthagy egy dallamot és vele egy érzést, amit kiváltott a foglalkozás. Ezt mindenki egyenként mondja meg, és én felírom egy lapra, és a tulajdonosa bedobhatja a ládikóba. Az utolsó papírszeletet én magam dobom be, és bezárjuk a Dallamok dobozát. Ezzel történik a lezárás.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Véleményem szerint van lehetőség a módosításra. Más kerettörténettel, más feladatot adni a résztvevőknek alakítható a gyakorlat. Egyedül az számít , hogy a zenei hangolódás célját alapvetően megőrizzük. Az eszközök variálásától kezdve, az időkereteken át a szabályok megváltoztatásáig bármi változtatható. Kiköthető pl, hogy csak fából készült tárgy használható , vagy nem használhat ritmuseszközt. Egy sikeres kört követően, vagy ha olyan a csoport, akkor akár azonnal is megpróbálható . Természetesen ez már nagyobb közösségi összeszokottságot és egymásra figyelést kíván, de hihetetlenül erős összetartozás élményt hozhat magával egy új csapat esetében is, még ha nem is az első alkalommal.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Az eszközigény minimális. A kellékek között gyakorlatilag bármi szerepelhet,amiből vagy amivel dallamot alkothatnak a résztvevők, a kreativitás és a fantázia szab határt neki .
Technikai igény: Lehetőség szerint kiegészítő segítség lehet egy laptop, projektor, ahol megjeleníthető egy-egy dalocska szövege segítségképpen, vagy ismert zenei anyag. Annyi szék, ahány résztvevője van a csoportnak.
Az előkészítés feladatai: A terem előkészítése , székekkel való berendezés, technikai eszközök elhelyezése , beüzemelése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A gyakorlat során többnyire a pszichikai tényezőkre érdemes figyelmet fordítani . Hiszen nem biztos hogy minden résztvevő érzi jól magát, ha nyilvánosan kell énekelni vagy zenélni. Abban az esetben hagyni kell az ő saját ritmusában haladni.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A gyakorlat közben bőven van idő megfigyelni a résztvevőket, vagy csapatokat, megjegyezni az érdekesebb, fontosabb részleteket, kreatív megoldásokat. Kik alkotnak párokat, ki kivel működik együtt, ki az aki egyénileg oldja meg a feladatot, ki az aki nehezen vonódik be a játékba.
Egyéb/megjegyzés: A zene a lélekre és szellemre gyakorolt hatása közismert. Elűzi a depressziót, oldja a stresszt, orvosolja a koncentrációs és alvászavarokat, feldob ha arra van szükség. Egy jó klasszikus zene tökéletes tud lenni, ha kudarc ért , és emiatt elveszitetted a hitedet magadban vagy a képességeidben. A romantikus zenével áthangolod magad , álmodozásra késztet. A dallamos zene kikapcsol, észrevétlenül is feszültséget old a szervezetben. Vagy éppen egy pergő ritmus egy dinamikus napon jó kisérő a jókedv fokozásához. Kiemelt flow élmény. Ezt erősíteni játékos feladatok keretében úgy gondolom kitűnő döntés. Hiszen jusson eszünkbe csak az, hogy egy jó kiránduláson is milyen nagyszerű lehet a tábortűznél való éneklés, zenélés? A zene, a muzsika gyógyír a léleknek, bárhol, bármikor. Hangold fel magad, és talán máris könnyebb a napod!
A gyakorlatot lejegyezte: Somi Zsuzsanna