A gyakorlat neve, címe: Étteremi foglalás
A gyakorlat pedagógiai célja: Kapcsolatteremtés, erőszakmentes kommunikáció, figyelemkoncentráció, érveléstechnika fejlesztése, érzékenyítés
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Mostantól mindenki maradjon csendben és nagyon figyeljen oda, mert a feladatot csak egyszer fogom elmondani.
Az ábrán egy étterem alaprajzát látjátok. Az étterembe hat foglalás érkezett erre az estére, ezek ebben a hat borítékban vannak.
(A borítékokban ezek a szövegek vannak:Egy kerekes székes fiú két barátjával érkezik./Egy szerelmes pár randevúra jön./Három anyuka kapott egy szabad estét a családjától és beszélgetni jönnek./Hat ember érkezik üzleti vacsorára./Idős bácsi egyedül érkezik./Fiatal házaspár jön két gyerekkel, az egyik karonülő. Ezt természetesen nem mondjuk el a feladat ismertetésekor.)
A feladatotok az lesz, hogy berendezzétek az éttermet az érkező vendégek számára. A fő szabályok a következők: (ld. a gyakorlat fő szabályainál)
A gyakorlat fő szabályai:Az étterem berendezési tárgyait jelképező darabokat a dobozban találjátok. Nem feltétlenül kell mindet felhasználnotok. Helyezzétek el az asztalokat, székeket úgy, ahogyan jónak látjátok és tegyétek a székekre a vendégeket jelképező színes korongokat. Mindenki válasszon egy borítékot, amelyből megtudjátok, hogy kiket várnak ma vacsorára. Azt szeretnénk, ha közösen dolgoznátok, mindannyian részt vennétek a munkában. Ötleteiteket megbeszélhetitek, most már nem kell csendben maradnotok, de mindenki csak a saját korongjaihoz nyúlhat. A feladat elkészítésére legfeljebb 7 percetek van. A falon lévő órán is figyelhetitek az idő múlását! Ha készen vagytok, szóljatok és a berendezett éttermet lefotózzuk. Kezdjetek hozzá a munkához!
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Hogy éreztétek magatokat a játék során? Volt-e legjobb pillanat? Volt-e legrosszabb pillanat? Sikerült-e úgy leültetni a vendégeidet, ahogy szeretted volna? Mit gondolsz a kialakított ülésrendről, mennyire lehetnek a vendégek elégedettek? Betartottatok-e minden utasítást? Változtattál-e az eredeti elképzeléseden a csapattársaid érvei miatt? Sikerült-e valakit befolyásolnod ügyes érveléssel? Mit csinálnál másképpen legközelebb?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék alkalmas lehet olyan helyzetekben is, amikor a résztvevők nem ismerik egymást. Sok minden kiderülhet a szituációban való viselkedés révén az egyes résztvevőkről.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Eszközök:
asztal, körülötte hat szék, ahol a résztvevők helyet tudnak foglalni
Technikai igény: Nincs
Az előkészítés feladatai: étterem alaprajz laminálva, aszalokat, székeket jelképező négyzet alakú sablonok laminálva, doboz ezeknek, vendégcsoportok leírása (ld. fent), mindegyik egy-egy borítékban (6 db), embereket szimbolizáló korongok (azonos vendégcsoportba tartozóaknak azonos színű, ezeket a megfelelő borítékokba tesszük). Mindezt az asztal közepén helyezzük el.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs ilyen.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: Nagyon pontosan, lassan, érthetően kell ismertetni a feladatot, hiszen csak egyszer mondjuk el, nem lehet visszakérdezni.
A gyakorlatot lejegyezte: Romhányi Katalin