Turik Istvánné : Farsangi cirkusz játék!
2025-02-27
Estókné Kovács Ágnes: Majmok csatája
2025-03-03

A gyakorlat neve, címe: Lávafogó – ügyességi játék

A gyakorlat pedagógiai célja: A játék a Kalimpa című kötelező olvasmány élményszerű feldolgozásának a része. Amellett, hogy fejleszti az ügyességet, reakciókészséget, a meseregény megértését is elősegíti, illetve játékélményt is ad a gyerekeknek. A játék továbbfejlesztett változata segít a vállöv izmainak erősítésében.

Résztvevők száma: 15-20 fő, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

A gyakorlat felvezetése: Biztosan emlékeztek rá, hogy a történet harmadik fejezetében Kalimpa egy gyík hátán menekült a láva elől. Most mi is el fogjuk játszani a láva elől menekülő gyíkocskát, meglátjuk, hogy lesz-e olyan ügyes, mint a mesében, vagy sem.

A gyakorlat fő szabályai:A gyík nem foghatja a farkincáját! A sorban álló gyerekek nem léphetnek be a két sor közé, a vonal elé, csak a kezükkel nyúlhatnak előre! A futó gyereknek mindig az ellenkező sor végére kell beállnia, mint ahonnan elindult!

A gyerekek két sorban állnak egymással szemben, a padlón lévő vonalak mögött. Az egyik társuknak – aki gyíkfarkot visel – át kell futnia közöttük úgy, hogy a sorban álló gyerekek ne tudják letépni a farkincáját. A futó gyerek ezután beáll valamelyik sor végére, és a sor másik végéről kell átfutnia egy másik gyereknek, miközben a sorban álló gyerekek megpróbálják letépni a farkát.

A feldolgozás legfontosabb kérdései: Kinek volt nehezebb dolga, a gyíknak, vagy a lávának? Milyen érzés volt a láva elől menekülni? Mit gondoltok, mit érezhetett Kalimpa és a gyík, miközben menekültek a forró láva elől?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A sorban lévő gyerekek fekvőtámaszban állnak, a közöttük haladó gyereknek pedig kúsznia kell a két sor között. A sorban lévő gyerekek nem térdelhetnek le, fekvőtámaszban kell lenniük, amikor a gyíkfarkincát megpróbálják kihúzni.

A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 5-10 perc

Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: ragasztószalag, kréta – a vonalak meghúzásához szalag – ami a gyík farka lesz

Az előkészítés feladatai: A ragasztószalaggal vagy krétával meghúzzuk a két vonalat.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Nem szükséges biztonsági intézkedéseket tenni, nincs nagyobb kockázat, mint egyéb futójátékok esetén.

A gyakorlatvezető speciális feladatai: Nincs speciális feladat.

Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Tojás – csirke, Mozgásos amőba, Foltozó, Kislabda gyűjtése párban, Ebéd, arat, játszik

A gyakorlatot lejegyezte: Perlikné Dallos Gabriella

Vélemény, hozzászólás?