A gyakorlat neve, címe: Autómosó
A gyakorlat pedagógiai célja: – inetrakció a gyerkek között – kivárás, késleltetés megtapasztalása, tanulása – taktilis élményszerzés, tapasztalás
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
A gyakorlat felvezetése: Nagyon koszos kisautók vagyunk, akiket meg kell tisztítani, így elmegyünk az autómosóba, hogy mindenki újra szép csillogó, tiszta legyen. Kiválasztok egy koszos kisautót, ő fog előszőr az autómosóba menni, neki rá kell feküdni a gördeszkára. A többek pedig az autómosóba fognak segíteni, nekik kell venni a kosárból egy-egy tisztító eszközt és két sorba le kell ülni. A két sor között lesz a mosó, ott fog elhaladni a kisautó a gördeszkán. Amikor hozzád érkezik az autó óvatosan próbáld megtisztítani a nálad lévő eszközzel. Lehet mosni a kerekeit (kezét, lábát), a tetejét (hátát), de fejét nem szabad mert az a motorja és azt védeni kell a mosószertől különben elromlik. Amikor tiszta lett a kisautó, választok egy másik koszosat amit megtiszítunk együtt, a tiszta kisautó pedig beülhet segíteni a többeiknek.
A gyakorlat fő szabályai:– Egyszerre egy kisautót tudunk megtiszítani, ő fekszik a gördeszkára. – A többiek két sorba a deszka mellé ülnek. – Amikor a a kisautó végighalad az autómosóba mindenki a nála lévő eszközzel finoman próbálhatja megtisztítani. – Nem szabad erősen sűrolni, csapkodni. – Ha szól a kisautó, hogy elég vagy fáj neki akkor ki kell enegdni az autómosóból. – Amikor tiszta a kisautó akkor a játékvezető kiválasztja a következő autót és a tiszta autó beállhat a többiekhez segíteni pucolni a következőt.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: – Milyen érzés volt amikor az autómosóban voltál jó vagy rossz? – Szívesen mentél volna még? – Melyik tiszító tetszett a legjobban? – Csikis volt vagy dörzsölős?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – A gyerekek maguk helyett választhatnak új koszos kisautót, nem a játékvezető választ. – Minden körnél cserélhetnek eszközt. – A kisautó kiválaszthat 4 eszközt amivel szeretné, ha megpucolják.
.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: – gördeszka – rongyok, tüskés labdák, kefék, szivacsok, portörlők
Az előkészítés feladatai: – Deszkát kikészíteni. – Pucoló eszközöket egy kosárba betenni.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: – Amikor hasra fekszik, ne tegye a kezét a deszka kerekei elé, hogy ne hajtson át az ujjain. – Felhívni a figyelmet és felügyelni, hogy az eszközökkel nem lehet csapkodni vagy durván dörzsölni.
Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Autózás (mindenki kisautó kormánnyal, a játékvezető mondja, hogy gyorsan, lassan lehet menni, meg kell állni stb.)), Zenekar (mindenkinek van egy hangszere és van egy kamerster aki irányít, hogy egyszerre mindenki vagy csak egy-egy gyerek zenélhet, ő hangosan, halkan stb.), Éjszaka az állatkertbe ( a játékvezető sétál az állatkertbe, de nem látja az állatokat ezért a hangjuk alapján próbálja kitalálni, hogy milyen állat lehet a ketrecben) , Van-e rajtad? (A játékvezető kérdez, hogy van-e rajtad pl valamilyen szín vagy forma és akin van, annak egy megadott helyre kell szaladnia), Vicces járások ( egy sorba megyünk, mindig más vezeti a sort és úgy kell járni, ahogy a sor elején az első ember)
A gyakorlatot lejegyezte: Monspartné Szécsi Anikó