Ettig Tímea: Segítsünk Ludas Matyinak
2021-11-05
Bonné Posztós Réka Éva: Rejtőzködő kalózok
2021-11-09

A gyakorlat neve, címe: Gombás erdőkerülő

A gyakorlat pedagógiai célja: Jobb-bal-előre irányok megkülönböztetése térben. Kognitív térkép (tájékozódás)fejlesztése. Saját, illetve a csoporttárs pozíciójának meghatározása. Térben kialakított térképen való eligazodás. Számlálási készség fejlesztése. Egymás iránti bizalom erősítése.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

A gyakorlat felvezetése: A kis Zöld erdei manót elküldték manó társai az erdőbe, varázs csiperkéért. Messze nőtt a manóvártól.Induláskor figyelmeztette a manók tündére az útnak induló Zöld manót, hogy út közben erősen vakíthat a nap, mert az üveghegyeken túl terem a varázsgomba. Ezért bekötötték a Zöld manó szemét, és telefonon súgták a fülébe manótársai, hogy merre, mennyit kell lépnie, hogy a mérgező gombákat elkerülje út közben.

A gyakorlat fő szabályai:A játék kezdése, a Zöld manócska megválasztása, szemének bekötése. Mindíg a telefonnal rendelkező gyermek mondja az utasítást. Használható vezényszavak: BALLRA-JOBBRA- ELŐRE … LÉPÉS. Az irányítók úgy helyezkedjenek el, hogy jól lássák a pályát, ahol a Manó halad.

A feldolgozás legfontosabb kérdései: Maximum mennyi résztvevővel ideális a játék? Amennyiben nehezen tájékozódó gyermek a bekötött szemű, egy másik gyermek kézenfogva vezetheti? Mennyi mérgező gomba legyen lerakva, és milyen sűrű legyen az akadályok elhelyezése?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a játék már többszöri gyakorlaton túl van, kártyákat készítek, a téri irányokkal és a telefont fogó gyermek kihúz egyet, így a lépések számával tud variálni a továbbiakban.

A szabályt módosíthatom a HÁTRA irány hozzáadásával.

A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 5-10 perc

Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Kendő, indulási helyen kép az erdészházról, galócafélék képei, csiperke gomba kép

Az előkészítés feladatai: Kialakítjuk az erdő térképét a játék helyszínén. Meghatározom, hogy hol helyezkedik el az ehető gomba, és honnan indul a gombaszedő erdőkerülő.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játék területén található székek, asztalok oldalra rendezése, amennyiben a szabadban játszuk, úgy akadálymentes terület kijelölése az első játékok alkalmával.

A gyakorlatvezető speciális feladatai: Előzetesen az irányok gyakorlása kiemelt feladat, a saját testhez viszonyítva térben.

A gyakorlatot lejegyezte: Kocsisné Dőri Julianna

Vélemény, hozzászólás?