A gyakorlat neve, címe: Kreatív feltalálók!
A gyakorlat pedagógiai célja: A csoporton belüli együttműködés és munkamegosztás, illetve a kreativitás és a kommunikáció fejlesztése áll a középpontba.
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
A gyakorlathoz szükséges csoportbontás megvalósítása: Zúg a tömeg c. csoportképző játékot fogjuk lejátszani, amelyeben 5 foglalkozást kell kihangosítani. 4 fő kap azonosat, és kell majd megtalálnia egymást járkálva a terem közepén.
A gyakorlat felvezetése: Kerettörténet alkalmazása – Képzeljétek el, hogy nagy feltalálok vagytok, akik mindenből nagyon hasznos, ötletes dolgot találnak ki. Most az agytrösztök együtt dolgoznak, mert így még extrább találmányt tudnak létrehozni. Amikor megalkották világraszóló új használati tárgyukat, sok pénzt szeretnének ezzel keresni. A többi ember számára el kell magyarázniuk, hogy mire lesz jó, és miért vegyék meg.
A gyakorlat fő szabályai:Kap minden csoport egy papír lapot, egy poharat, egy hurkapálcát és egy zsinór darabot, melyből egy tetszőleges tárgyat alkotnak. Mind a 4 dolgot fel kell használni! (olló, ragasztó használat megengedett) 3 perc van az előzetes megbeszélésre. 10 perc áll rendelkezésre a kivitelezésre. 3 perc a jó reklám kitalálására. 2 perc az előadásra.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: 5 tárgy jött létre a játék során. A teremben kijelölnénk pontokat, mintha azok boltok lennének, ahol ezeket a tárgyakat árusítják. A játékosok eldöntik, hogy melyiket vennék meg, és oda állnak sorba. Saját tárgyhoz ne álljanak. Így láthatóvá válik, hogy melyik produktum nyerte el a többség tetszését. Ha néhányan meg is tudják indokolni, hogy miért tetszik az a termék, akkor plüss -módszerrel meghallgatjuk őket. A csoportmunka értékeléséhez egy nagyobb papírra (csomagolópapír) lesz szükség, amire az irányított kérdésekre adott, közösen megbeszélt válaszaikat írják le. Itt elég lesz egy-egy szó, rövidebb mondat. Olyan kérdéseket kell megvitatniuk, mint a tárgy létrehozásának melyik fázisa volt a legnehezebb, a legkönnyebb. Kinek voltak jó, használható ötletei? Ki volt passzívabb? Elégedett vagy-e a tárgyaddal? A papírlapot kirakják a falra, és további kérdéseket tehetünk fel a tanulmányozása után.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ki lehet jelölni a csoportmunkára felelősöket is. A termék megalkotása után nem reklámozni fogják a terméket, hanem együtt egy jelenetben bemutatják a használatát, és a többieknek rá kell jönniük, hogy végül is mire szolgál ez a tárgy.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: 1 csoport számára: 1 A4-es papírlap, 1 csomagolópapír, egy kis darab zsinór, 1 db hurkapálca, 1 db műanyag pohár (olló, ragasztó, írószerszám)
Technikai igény: A terem közepén üres rész, ahol a csoportalakítást elvégezhetjük. Külön-külön a csoportok számára 1-1 pad és a köré székek.
Az előkészítés feladatai: A terem berendezése és a kellékek kipakolása, továbbá a foglalkozásokat megjelenítő kártyák előkészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A csoportok megalakulásánál az esetleges súrlódások kisimítása. A feladatra való koncentráció elősegítése, és hogy haladjanak a munkával.
Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Ez nem egy tex, hanem.., Fogadd szeretettel!, Nevettető, Születésnapi összeeső, Óriások, tündérek, varázslók
A gyakorlatot lejegyezte: Kocsis Hajnalka