A gyakorlat neve, címe: Memóriagyűrű
A gyakorlat pedagógiai célja: Szókincs bővítése, szóbeli kifejezésmód gyakorlása, megtanult új fogalmak gyakoroltatása játékos formában
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Most egy állatkerti sétát teszünk képzeletben. Környezetismeret órán tanultatok arról, hogy milyen állatok élnek tőlünk délre, más földrészeken földön-vízen-levegőben. Kaptok néhány perc gondolkodási időt , majd képzeljétek magatokat egy-egy állat szerepébe.
A gyakorlat fő szabályai:A gyerekek felállnak egy széles körbe, egy tanuló pedig a kör közepébe áll. Ezután minden körben álló tanuló megnevez egy trópusi állatot, annak a nevét, aminek a bőrébe szeretne bújni a játék folyamán. A kör közepén álló tanuló, pedig egy újságot vesz a kezébe, és figyeli azt, hogy melyik tanuló milyen állat szeretne lenni. A tanár, vagy a facilitátor ezután megnevez egy állatot – akinek a nevét hallja a kör közepén levő gyermek, annak a társának a térdét kell megérintenie az újsággal. Ha meg tudta érintenie, akkor helyet fognak cserélni és szerepet cserélnek. Az a gyerek, aki középen állt, azt az állatot képviseli a következő menetben, ami a társa volt. Védekezni is tudnak a körben álló tanulók: ha meghallja a saját állatnevét, akkor mondhat egy másikat és akkor a kör közepén állónak ahhoz az állathoz kell mennie. Ugyanazt a 2 állatot nem szabad egymás után mondani.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Mi volt a leghasznosabb ebben a foglalkozásban? Mit csináltam igazán jól, amire büszke lehetek? Mi az a mit legközelebb még jobban lehetne csinálmni? Minden diák jól érezte magát?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot természetismeret órai ismeretekre építettem, de ezt akár egy idegennyelvi órán is lehetne alkalmazni, melynek során a gyerekek gyakorolhatják az országneveket, foglalkozásokat, vagy akár egy ház berendezési tárgyainak a megnevezését.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Egy újság, melynek a lapjai puhák
Az előkészítés feladatai: A facilitátornak a feladat előkészületei során tájékozódnia kell, hogy a résztvevők milyen fogalmakat , kifejezéseket ismernek ill. miket kell begyakorolniuk, elmélyíteniük.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel ez egy mozgásos feladat, ezért nagyon fontos, hogy a helyiség, vagy a kültéri terep ne legyen csúszós.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelnie kell, hogy a játék a megbeszélt szabályok alapján zajlik-e.
Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Névtanulás lepedővel, Plüssdobáló, Közös emlék, Pizza recept, Hívogató
A gyakorlatot lejegyezte: Kis Dorottya Kis Dorottya