A gyakorlat neve, címe: Találkozás
A gyakorlat pedagógiai célja: Átmenet az óvoda és az iskola között. Kapcsolódási lehetőség a tanító és a leendő tanulók számára. Az eddig egy óvodai csoportba járók és a más óvodából érkezők számára találkozási lehetőség.
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Egy városban építőmérnökök tartanak találkozót. Különleges építmények terveit kell elkészíteniük párban dolgozva egy helyi kiállításra készülve logikai lapok elemeivel dolgoznak.
A gyakorlat fő szabályai:A párok egyik tagjának szeme be van csukva. Csak ő nyúlhat a logikai lapokhoz. A társa szeme nyitva van, ő szóban irányítja építő társát. Az építmény képét előre megkapják lapra lerajzolva. A gyerekek számára ismeretlen eszközzel dolgoznak (logikai készlet), így mindketten megnézhetik az építmény képét. Az irányító játékos csak akkor nyúlhat a társa kezéhez, ha annak az irányok szerinti tájékozódás gondot okoz.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Ők hogyan érezték magukat a feladat közben? Mi sikerült jól? Mi jelentett nehézséget, Hogyan lehetne gördülékenyebben végrehajtani a feladatot? Mit csinálnál másképp?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezítés, hogy az építmény képét csak a nyitott szemű játékos láthatja. Síkbeli építés helyett, olyan eszköz használata, mellyel térben kell dolgozni. Nem lapon kapják meg az építmény képét, hanem a látó társnak távolabbra kell mennie megnézni az építményt és diktálnia társának az információkat. Ekkor akár mindketten láthatnak is.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Logikai készlet- páronként egy, kis rajzok az építményről, alátétlapok az építkezéshez, szemkötők
Az előkészítés feladatai: Az építmény rajzainak elkészítése. A logikai készlet, alátétlapok, szemkötők, rajzok kiosztása. Páralakítás: véletlenszerűen: pacsi-pacsi játék utolsó pacsijánál maradnak a kialakult párok és térünk át az építkezéshez.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Bizalmi helyzet kialakítása a párok tagjai között: kényelmes ülőhelyzetben elhelyezkedés, megbeszélhetik, ki milyen szerepet tölt be, A vak játékos szólhat, mikor kér segítséget a tájékozódásban, ha neki az irányok még gondot okoznak. A párok egymás mellé üljenek.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A párok munkáját folyamatosan segíteni, belehallgatni a munkájukba és a látó társ tevékenységét segíteni rövid instrukciókkal, ha szükséges. Figyelni kell a leeső darabokra. Figyelni, hogy a látó társ jól használja-e az irányok meghatározását.
Egyéb/megjegyzés: A foglalkozáson a gyermekek többségének szülei is részt vettek. Ők is módot kaptak játszani. Többször előfordult, hogy a nem játszó szülők vezényelték a gyermekeik játékát, ennek csökkentése fontos feladat volt.
A gyakorlatot lejegyezte: Foltinné Drexler Eleonóra