A gyakorlat neve, címe: Bolondos tojásrakó madarak
A gyakorlat pedagógiai célja: Figyelem, koncentrációs készség, szem-kéz-láb koordináció fejlesztése, madarakkal kapcsolatos ismeretek bővítése, szociális kapcsolatok erősítése.
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Madarak és fák napjára (is) tervezhető. Kismadarak vagytok (meg is nevezhetnek különböző madárfajokat), akiknek veszélyben az élőhelyük, ezért a tojásaikat (babzsákokat/kislabdákat) szeretnék elvinni egy biztonságos költőhelyhez. A költőhelyhez különböző vicces mozgásokkal, feladatokkal lehet eljutni, amit egy mozdulatkeréken pörgetünk ki.
A gyakorlat fő szabályai:Nem verseny! A cél, hogy minden kismadár eljuttassa a tojását a célba . A mozgások csak bizonyos ideig (pár másodpercig/sípszóig) végezhetők, azután új feladatot pörgetünk ki. Megengedett a tojások bármilyen hordozása, például fejtetőn, póló alatt, stb, DE a feladatok végzése közben a tojások nem eshetnek le a földre! Nem akadályozhatják a másik mozgását!
A feldolgozás legfontosabb kérdései:
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobbakkal már konkrét madárfélékkel is dolgozhatunk, így a feladatokat váltogathatjuk a költöző és telelő madarak között, vagy ragadozó és növényevő, stb között. A tojások kezdetben csak egy-egy darabból álljanak, majd próbálkozhatunk több tojás célba juttatásával egy vagy két körben. Ha már jól mennek a feladatok, és nem veszélyeztették egymás testi épségét, akkor csinálhatunk belőle versenyt is nagyobb térben.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 10-15 perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: labdák/babzsákok, síp, mozdulatkerék (valójában egy körlap 6-8 cikkre bontva, amin különböző mozgásformák vannak. pl. csípőkörzés, pókjárás, gólyajárás…stb) középen egy mutatóval.
Technikai igény: Valamilyen eszköz, ami a célt jelöli, pl. egy iskolapad, ahová letehetik a tojásaikat
Az előkészítés feladatai: Babzsákok/kislabdák előkészítése Mozdulatkerék elkészítése kartonból (a mozdulatok, feladatok mindig alkalmazkodjanak az adott korosztályhoz) A cél, pl. egy pad kihelyezése
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívni a figyelmet arra, hogy ne akadályozzák egymás mozgását, figyeljenek egymásra a feladat végzése közben (pl. ne üssék ki egymás kezéből a tojást)
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A mozdulatok megtervezése, mozdulatkerék elkészítése. A terem/tér nagyságának, felmérése, baleseti tényezők kiiktatása. Megbizonyosodni arról, hogy mindenki megértette-e a feladatot? A feladatvégzés időtartamának meghatározása, a síp kezelése
Egyéb/megjegyzés: A mozdulatkerék egy izgalmas elem, ami lehetőséget ad a váratlan helyzetekre, illetve arra, hogy a gyerekek használják a kreativitásukat a tojások célba juttatására, miközben minden mozdulatot/feladatot végrehajtanak anélkül, hogy a tojások leesnének a földre.
A gyakorlatot lejegyezte: Erika Erdélyi-Hessz