A gyakorlat neve, címe: Ludak vonulása
A gyakorlat pedagógiai célja: Együttműködési képesség, bizalom, türelem fejlesztése
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Képzeljétek el, hogy ti most ludak vagytok. Beköszöntött az ősz és hosszú útra keltek jelenlegi lakóhelyetekről messzi dél felé, hogy egy új lúdtanyán töltsétek a hideg téli hónapokat. Hosszú és nehéz, akadályokkal teli út áll előttetek.
A gyakorlat fő szabályai:Párokban fogtok útra kelni. A párok egyik tagja lesz a vezérlúd, akit a társa, a másik lúd követ a tanácsai szerint. kapaszkodjatok egymásba valamilyen módon! Egymást elengedni, elhagyni nem szabad, hiszen veszélyes az út. Fontos, hogy az utazás utolsó szakaszát a vezetett lúdnak csukott szemmel kell megtennie, hiszen addigra már teljesen elfáradt az út viszontagságaitól. Ekkor különösen is vigyázzatok egymásra! Segítsétek egymást! Cél, a lúdtanyára megérkezni a lúdpároknak az akadályok leküzdésével.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Mi történt az előző játékban? Hogyan éreztétek magatokat a párotokkal a játék közben? Hogyan érezted magad csukott szemmel? Előfordult, hogy féltél? Mikor? Melyik részét élvezted legjobban a játéknak? Miért? Van-e olyan, amit legközelebb másként csinálnál? Van-e valami, amit kihagynál inkább? Szerintetek hogyan jobb játszani? Egyedül vagy együtt inkább?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A lúdtanyára való elérést követően párcsere következhet. Lehet újabb párok alkotásával is végigjátszani a játékot. Lehet bővíteni a párokat hármas lúdcsapatra. Ehhez még nagyobb lúd-lábnyomokra lesz szükség. ( vagy eleve nagyobb lábnyomokat készítsünk) Újabb akadályokat is be lehet kapcsolni a játékba tetszés szerint, ha idősebb korosztállyal játszunk.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Lúd-lábnyomok kartonból vagy bármi más erősebb anyagból (8-10 db), kötél(ugrókötél is lehet), a pálya utolsó részét jelző szék vagy bármi más tárgy( nagyobb plüss)
Az előkészítés feladatai: A ludak vonulási útjának előkészítése: A pálya egyes szakaszainak a jelölése. Az első a talicskázás szakasza, aztán a lúdlábnyomok elhelyezése, utána a kötél lehelyezése a pályára és végül az utolsó, csukott szemes szakasz kijelölése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Inkább lassabban haladjanak a lúdpárok, cél, hogy beérjenek a lúdtanyára épségben, nem a gyorsaság számít! Ha valaki nem szeretné becsukni a szemét, nem baj.
A gyakorlatot lejegyezte: Bernhardt Péterné