Agg Eszter: Kalandtúra a tornaterem forgószínpadán
2021-11-24
Papczun Mária: Építőmesterek
2021-11-25

A gyakorlat neve, címe: Tantárgyi mesék, történetek

A gyakorlat pedagógiai célja: A gyerekek tudjanak együtt dolgozni, közösen alkotni, közben használják az adott tantárgy szakszavait

Résztvevők száma: 30 főnél több

Résztvevők életkora: 14 évtől idősebb

A gyakorlat felvezetése: A mai órán csoportban fogtok dolgozni, és egy mesét, történetet kell megírjatok, bizonyos szabályokat figyelembe véve

A gyakorlat fő szabályai:Kiválasztunk együtt 6 tantárgyat. 6 csoportot alkotunk az osztály tagjaiból. Közösen felírjuk (egy tanuló egy lapra) a tantárgy 20 használt szakszavát (pl. matematika: tört, nevező, bővítés, normál alak, hatvány kitevője, stb.). Majd a 6 papírt egy dobozba tesszük. Innen húz minden csapat egy képviselője egy feladatot. Majd 20 perc alatt megalkotják közösen a történetet, mesét az adott szakszavak mindgyikének felhasználásával. A 20 perc lejártával, minden csapat előadja az alkotását. Az osztály által legjobbnak ítélt alkotás díjazva lesz. (Egy tábla csoki, cukorka a résztvevőknek és kitesszük a faliújságra az alkotást)

A feldolgozás legfontosabb kérdései: Mi okozott nehézséget a feladatban? A csoport minden tagja egyenlően kivette a részét az alkotásban? Voltak viták, egyet nem értések? Hogyan osztották fel a feladatot? Tanultak valami fontosat, amire máskor érdemes figyelni? Hogyan érezték magukat a feladat készítése alatt? És amikor a többi csapat munkáját hallgatták meg?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Bármilyen komolyabb témában is lehet véleményt alkotni, hozzáállást megfogalmazni, amit az osztály együtt megvitathat akkor nincs a végén jutalmazás, mert nem versenyhelyzetet hoztunk feladatul.

A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Egy doboz, amiből húznak feladatot a csapatok. De ez bármivel helyettesíthető. A markomban és elfér a 6 papír darab.

Technikai igény: Lapok, ceruzák vagy tolllak.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A baleseti kockázat szintje: alacsony

A gyakorlatvezető speciális feladatai: Figyeli az alkotó munkát, a gyerekeket a feladatmegoldás közben.

A gyakorlatot lejegyezte: Balla Emőke

Vélemény, hozzászólás?