A játékválasztás szempontjai 1.
2019-01-22
A játékválasztás szempontjai 2.
2019-02-21

EdPuzzle segítségével a tanulók egyéni igényeiért

Szerző: Balassa Emese

Alkalmazás elérhető: https://edpuzzle.com/

Nyelvtanárként általában azzal szembesülünk, hogy az óránkra érkező diákok nyelvtudása eltérő. Különböző igényekkel, nyelvvel kapcsolatos tervekkel és célokba ülnek be az óráinkra. Tanári hivatásunk és munkánk több annál, mint az óratervet és a tématervet kipipálni. Gyakori eset, hogy egy osztályon belül van aki csak a jegyért, más az érettségiért vagy az ,,utcán használható nyelvtudásért” tanul. Ez a különbség még akkor is megmutatkozik már fél év után,  ha teljesen kezdő csoportról van szó.

Valóban nehéz feladat folyamatosan minden diák igényét szem előtt tartani, habár úgy gondolom a jelenleg elérhető IKT-eszközök hatalmas segítségünkre lehetnek a a tanulók igényeinek a figyelembevételében, abban, hogy az igényeikhez igazítsunk bizonyos feladatokat. Ilyen alkalmazás az EdPuzzle, amelyet saját szakmai tapasztalataimon keresztül mutatok be az alábbiakban.

 

Témakör: idegen nyelv

Fejlesztett kulcskompetenciák: idegen nyelvi kommunikáció, digitális kompetencia, hatékony, önálló tanulás

Célcsoport, korosztály szerint: 14-18 évesek

Ajánlott kezdő IKT felhasználói tapasztalattal rendelkezőknek:  igen

IKT felszereltség: számítógép/ tablet / telefon és internet

 

Tanulás- és oktatásszervezés színtere és időkerete:

      Becsült felkészülési idő: videó hosszától függő

      Módszer alkalmazásának időtartama: videó hosszától függő

      Munkaforma: egyéni

 

Elérhető:

A spanyol jövő idő: https://edpuzzle.com/assignments/5ab1427f80a8444130fcb69b/watch

La llegada de Sam: https://edpuzzle.com/assignments/5ab10c46b3f1d340c0bb88e3/watch

Az alkalmazás részletes bemutatása:

Az EdPuzzle platform videók szerkesztésére nyújt lehetőséget. A tanárként az általad kiválasztott videónak egy általad kiválasztott részletéhez hozzáadhatsz, beékelhetsz: megjegyzést,  különböző tipusú kérdéseket vagy beleékelhetsz egy általad felvett hanganyagot. Az utóbbi abban az esetben megfelelő, ha tudod, hogy egy elhangzott nyelvtani szerkezet vagy kifejezés részletesebb magyarázatot igényel a diák számára. A beékelt módosítás a videót néző tanuló számára a megfelelő pillanatban megállítja a videót, megjelenik, majd miután a diák elvégezte az általad kért tevékenységet (elolvasta / válaszolt / meghallgatta /eldöntötte), tovább nézheti a videót.

A beérkezett válaszokat tanárként, a tanári felületen láthatod. Minden diák regisztrált felhasználóként tud csak tevékenykedni az oldalon, ennek eredményeként minden tanulói tevékenységet személy szerint nyomon tudsz követni. Tanárként az iskolai órán kívül visszajelzést küldhetsz a diákoknak, így ezzel nem veszítesz időt a tanórából.

A képernyőképen a visszajelzés kezelési felülete látható

Fontos tulajdonsága még az EdPuzzle-nek, hogy számítógépről és / vagy telefonról is elérhető. Annak ellenére, hogy a jelenlegi módszertani ötlet az órán valósul meg (ideális esetben iskolai számítógépről), szükségesnek tartom, hogy az általunk használt alkalmazások kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy mindenképp mindkét eszközön használható legyen adott applikáció és ne legyen szükséges a diáknak egy újabb alkalmazás letöltése a telefonjára. Az alkalmazás letöltése kellemetlen helyzetbe hozhatja a tanulót, abban az esetben, ha a telefonja nem elég új ahhoz, hogy újabb alkalmazást tudjon letölteni.

Az EdPuzzle felületen tanárként több videómegosztó felület közül is választhatunk videókat (Youtube, Khan Academy, TED Talks…), ugyanakkor akár te magad is készíthetsz személyreszabott videókat például a PowerToon alkalmazásban. (A PowerToon és az EdPuzzle ismerete a fordított osztálytermi módszer alapját is képezi. Erről egy későbbi írásban olvashatsz majd.)

 

Az EdPuzzle alkalmazás bemutatása egy módszertani ötleten keresztül:

Úgy gondolom az alkalmazás részletesebb megismerése érdekében a segítségedre lehet, ha egy valós módszertani ötleten keresztül mutatom be a számodra, hogyan miben segíthet tanári munkád során az említett platform. Az említett konkrét ötlet nyelvtanári munkám eredménye, azonban bármely más tantárgy esetében ugyanúgy alkalmazható, hiszen a videómegosztó felületeken minden tantárgyhoz találhatsz hasznos, tájékoztató jellegű tartalmakat, amelyeket szerkeszteni tudsz.

Az óra folyamán, mint azt már említettem még egy kezdő csoport esetében is gyakran találkozhatsz azokkal a diákokkal, akik az érettségi, a nyelvvizsga vagy iskolán kívüli magánórák, esetleg emeltszintű órák eredményeként a többiektől eltérő nyelvi szinttel rendelkeznek. Ők a hagyományos órákat gyakran unják, nem jelent kihívást a számukra.

Youtube videómegosztón már magyarul is több nyelvtani egységet magyarázó videó elérhető. A bemutatott módszertani ötletben egy spanyol jövő időt magyarázó videót szerkesztettem át, ékeltem bele kérdéseket, feladatokat.

A többiektől magasabb szintet igénylő tanuló az órára saját fejhallgatóval érkezik, leül a számítógép elé, és mialatt a többi diák számára hagyományos ütemben zajlik az óra, ő a számára előre megszerkesztett EdPuzzle videót nézi, jegyzeteli a füzetébe, oldja meg a hozzá kapcsolódó feladatokat. Ezzel a módszerrel gyakorlatilag duális oktatást tudunk az órán megvalósítani, a válaszok visszajelzését pedig a tanári felületen az otthonunkból, vagy két óra között a tanári szobából is el tudjuk végezni.

 

Egyéb módszertani felhasználás:

A Youtube felületen több olyan nyelvtanítás céljával készült videósorozat is elérhető, amelyet tapasztalatom szerint a tanulók nagyon szeretnek. Ilyen sorozat az Extra nevet viselő, több nyelven is létező, kifejezetten fiatalokat szórakoztató videó.

A fent csatolt linken, valamint a QR-kód megnyitásával az egyik általam szerkesztett Extra videó egyik epizódja érhető el, amelyet a diákok szorgalmi házi feladatként kaptak. A videóba magyarázatokat, kérdéseket ékeltem, amelyeket a motiváltabb tanulók a szabadidejükben nézhettek, kitölthettek.

Részlet az Extra videóhoz adott kérdésekből

 

Ajánlás

A módszertani ötlet megvalósítása során tapasztalt előnyök és hátrányok:

EdPuzzle videók szerkesztése annak érdekében, hogy a személyes igényekre is nagy hangsúlyt fektessünk az órán, talán időigényesen hangzik, viszont, ha egyszer tanárként elkészíted ezeket a videókat, éveken át tudod használni. Legyen az akár szorgalmi feladat vagy tanórán alkalmazott videó, motiváltá teszed általuk a tanulóidat. A beérkezett válaszok áttekintése pedig akár a telefonról is történhet, a videók szerkesztését pedig azonos tantárgyat oktató kollégák együtt is elvégezhetik, így spórolva az idővel.

A módszert gond nélkül tudtam alkalmazni abban az esetben, amikor 1-3 tanulóról volt szó, akik előtte (a szorgalmi feladatok hatására) már ismerték a felületet, önállóan, motiváltan tudtak dolgozni. Több esetben ismétlésként, gyakorlásként használták a haladóbb szinttel rendelkező tanulók az EdPuzzle videókat. Az 1-3 kiemelkedő tanulói szám arra is megfelelő, hogy tanárként a számodra az ellenőrzés folyamata se legyen megterhelő.

Amennyiben a tanulók nagyobb csoportjával szeretnék használni a számítógépekkel rendelkező teremben ezt az alkalmazást néhány dologra figyelned kell. Zavaró tényezők lehet például az, hogy minden diáknál van-e fülhallgató, megfelelően működik-e az internet, otthon regisztráltak-e az oldalra vagy, hogy mindenki tudja-e a jelszavát, amellyel belép a felületre. Nagyobb csoporttal történő munkát megelőző órát érdemes időt szánni a platform megismerésére, a céljaink elmagyarázására, a regisztrációra és természetesen, amikor az önálló tanulásra alapozunk,  mindig vegyük figyelembe az életkori sajátosságokat.

 

Egy videó szerkesztésének lépései:

Miután regisztráltál és bejelentkeztél a felületre, majd a  content fülre kattintottál megjelenik a videómegosztó felületek listája, valamint amennyiben már előzőleg szerkesztettél videót, azokat is itt tudod elérni. Abban az esetben, ha Youtube videóba szeretnél kérdéseket illeszteni, így a Youtube feliratra kattintasz, majd a megjelenő keresésre szolgáló mezőt a hagyományos módon használod, tehát beírod a témát, amit keresel.

Miután kiválasztottad a videót, a szerkesztés szimbólumra kattintva  négy szerkesztési lehetőséget kínál fel a platform:

  • Crop Video- kivághatsz egy tetszőleges részt a videóból
  • Voiceover – a videó hangját felcserélheted a saját hangodra, tehát a diák a videót nézve az általad felvett magyarázatot hallhatja.
  • Audio Notes- Hang formájában megjegyzést illeszthetsz a videóba. Akkor tartom hasznosnak, amikor felismerjük, hogy 1-1- kifejezést a diákunk nem ért, a magyarázat pedig hosszabb lenne, mint néhány mondat leírva.
  •  Quizzez –  Ezen az opción belül három szerkesztési lehetőség közül is választhatsz. A kérdőjellel jelölt lehetőség esetében nyitott kérdést tehetünk fel a diáknak, amelyre ő szabadon válaszol a videó megálltakor, ezen kívül feleletválasztós kérdés feltevésére is van lehetőség vagy adhatunk hozzá egy rövid magyarázatot is, amely a megfelelő időben megjelenik, majd miután a diák elolvasta, eltűnik, a videó pedig tovább halad.

Az EdPuzzle alkalmazás beépítésének a tanítási folyamatba rengeteg módja lehet, melyekből én most csak kettőt emeltem ki. Mindenképp érdemes újból megemlítenem a fordított osztálytermi módszert, amelyre már utaltam, melynek szintén fontos kiegészítője lehet ez a platform. A diákok élvezik, ha az óra eltér a megszokottól, motiválja őket a digitális technológiák használata, tanárként pedig nagy segítségedre lehet abban, hogy az egyéni igényekhez illeszkedő tanórát tudj tartani.

Vélemény, hozzászólás?