Milyen színnel jellemeznéd?
2017-12-15
Karácsonyi igaz-hamis
2017-12-19
Boros Balázs Mókus

Karácsonyi japán activity

Szerző: Boros Balázs Mókus

Kategória: Otthon játszható játék, kommunikáció
Résztvevők száma: 10-40
Résztvevők életkora: 10+
Játékidő: 30+
Előkészítés ideje: 1-5 perc
Helyszín: bárhol
Helyigény: kisebb kör
Baleseti kockázat: alacsony

A japán activity az egyik legjobb játék, amit csak játszhatsz egy osztálykiránduláson, barátokkal töltött szilveszteri estén, vagy gyerektáborban, vagy épp a karácsony alatt, ha egyben a család. Roppantul szórakoztató a játék, és az is tudja élvezni, aki annyira nem szeret szerepelni. Mindenki maga döntheti el, hogy mennyire vesz részt benne. Mindegyik korosztálynak ugyan olyan élvezet tud nyújtani, kiskamaszoknak és nyugdíjasoknak egyaránt. Alapja a jól ismert Activity játék, annyi különbséggel, hogy nincsen játéktábla, bábuk, de plusz feladatok azonban akadnak. A sima változat csak annyiban különbözik a karácsonyitól, hogy nem karácsonnyal kapcsolatos szavakat kell felírni, hanem szabadon választhatnak, vagy más, általad választott téma szerint. Minden másban megegyezik a két játék.

 

Kellékek. Minden játékosnak 1-2 cetli és írószer. Létszámtól függ, hogy mennyi kitalálandó szóra van szükség, ha kevesen vagytok fejenként több cetlis is lehet írni, ha többen vagytok, egy is elég. Én azt mondanám, hogy 25-30 szóval remekül lehet játszani. Egy paravánt is érdemes összeeszkábálni, hogy legyen mi mögé beguggolni a „fejjel mutogatás”, illetve a „csak hanggal” körnél. De a kanapé mögé is bebújhattok, az is megteszi.

 

A játék menete, szabályok. Oszd ki a cetliket, tollakat és kérd a meg a játékosokat, hogy mindenki írjon egy-egy szót a cetlijére, ami a karácsonnyal kapcsolatos! Olyan szó legyen, amit nagy valószínűség szerint mindenki ismer. Lehet személy, tárgy, fogalom, bármi. Ami nagyon fontos, hogy minden cetlire csak egy szó kerüljön. Ha megvannak vele, kérd meg hajtsák négybe a cetlit és gyűjts össze egy kalapba, dobozba, stb! Oszd el a résztvevőket lehetőleg két azonos létszámú csapatba! A csapatok felváltva küldenek egy-egy játékost, akinek egy perce van, hogy minél több szót megpróbáljon elmagyarázni a csapattársainak, akiknek ki kell találniuk. Ha nem megy egy szó, akkor passzolhatja a játékos, bármennyi alkalommal. Mérd az időt stopperrel, vagy homokórával. Az egy perc leteltével a kitalált szavakat rakják külön, a passzoltakat rakják vissza a kalapba és jöhet a másik csapat játékosa.  Ezt addig váltogassák, míg az összes szó ki nincs találva.

Ekkor jöhet a második kör, a játék innen kezd el izgalmassá válni. A szabályok maradnak. A következők szerint kell eljárni a körökben:

  1. kör: Elmagyarázni
  2. kör: Asszociálni (vagyis csak egyetlen szót mondhatnak, ami nem lehet maga a szó)
  3. kör: Mutogatni
  4. kör: Fejjel mutogatni
  5. kör: Csak hanggal (egy paraván mögül)

A játék érdekessége, hogy végig ugyan azok a szavak játszanak, amiket nyilván a második kör után már mindenki ismer, de pont ez adja a játék humor részét, amellett, hogy folyamatosan nehezedik a közlés módja is. Az egyik legemlékezetesebb játékban a hula-hopp karikát kellett csak hanggal „átadni”, hát… próbálkoztam párat, mire sikerült.

A pontok nem igazán érdekesek, jegyezhetitek, de hidd el, egy idő után már senki nem számolja, hogy hol tart a csapata.

 

A játék vége. Addig játsszátok, míg van szufla a csapatban. Nyugodtan állj be Te is játszani (ettől még simán tudod vezetni a játékot), mert lehet, hogy kell egy erős indítás, ha félénkebb a csapat.

 

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk. Én nem szoktam rajzoltatni a csapatokkal, mert nehéz megoldani, hogy mindenki lássa, de ha van flip-chart-otok, vagy táblátok, akár ez is lehet egy opció. Amit viszont be lehet még tenni plusz körnek, az a lábbal mutogatás (vagy hanyatt fekve a paraván mögött, vagy ülve, térdtől felfelé kitakarva).

Vélemény, hozzászólás?