Társ portré
2017-09-13
„Édes kiscicám, menjél szépen tovább!”
2017-09-18
Boros Balázs Mókus

Kitalálós sorverseny

Szerző: Boros Balázs Mókus

Kategória: Energetizáló, otthon játszható játék
Résztvevők száma: 10-100+
Résztvevők életkora: 10+
Játékidő: 5-10
Előkészítés ideje: 10 perc fölött
Helyszín: bárhol
Helyigény: nagyobb tér
Baleseti kockázat: közepes

Kellékek. Csapatonként papírlapok, filc, vagy egyéb íróeszköz. Összeírt lista a kitalálandó szavakról. Ha a rajzolós változatot játsszátok, szükségetek lesz asztalokra is.

A játék előkészítése. A legfontosabb előkészület a kitalálandó szavak összeírása. Lehetnek általános szavak is (telefonközpont, kutyaidomár, stb.), de témákat is választhatsz a korosztály érdeklődése szerint (szuper- és mesehős, zenekarok, sport, stb.), vagy ha tanórán játsszátok az adott óra témája, tananyag szerint is. 

A résztvevőket oszd csapatokba, a játék szempontjából lényegtelen, hogy hány csapat keletkezik. Ha szükséged van rá, csoport és párképző játékokat itt találsz.

A játék menete, szabályok. A játék az activity játék és egy klasszik sorverseny háziasításából jött létre. A csapatok feladata, hogy kitalálják a szavakat, amiket az egyik játékostársuk „kap meg” (ezt azért tettem idéző jelbe, mert igazából nem kapja meg, hanem megjegyezi azt). Minden csapat kiválasztja az első játékosát, és a játékvezetőhöz küldi. A játékvezető minden csapat első játékosának egyszerre mutatja meg a kitalálandó szót, vagy kifejezést (erről bővebben a variációknál), úgy, hogy a csapatok ne lássák. A legegyszerűbb ezt úgy csinálni, hogy egy lapra felírjuk annyi oszlopba a szavakat, ahány csapat játszik. Az elsőt még elolvashatják (miközben a többit gondosan letakarjuk) majd mikor elindult a játék, egy szövegkiemelővel mindig kihúzzuk az adott csapat egy-egy szavát, így nyomon tudjuk követni, hogy ki hol tart. A második szótól már nem felolvasod a szavakat, hanem a játékos fülébe súgod. Azért gondoltam erre a megoldásra, mert ha 1 játékvezető van 4 csapatra, egy idő után nagyon nehéz követni, hogy ki hol, melyik szónál tart éppen. A játék lényege (lehet) az, hogy a csapatom fejezze be a leggyorsabban a listán szereplő összes szó kitalálását.

A játékos visszaszalad a csapatához lerajzolja a szót. Betűket és számokat  nem lehet írni. A csapatból az a játékos, aki kitalálta a feladványt, fut a következő szóért, majd így tovább, míg valamelyik csapat fel nem kiállt, hogy kész!

 A játék vége.
Addig játsszátok, amíg valamelyik csapat végig nem ér a listán.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk. Rengeteg variációban játszható ez a játék, nagyon könnyű a csoportra szabni. Eleve a szavak kitalálásánál már vedd figyelembe, hogy kikkel fogod a játékot játszani! Lehetnek általánosan ismert szavak is, vagy tematikus listát is készíthetsz. Mindezt megteheted idegen nyelven is, így az angol vagy francia órát is könnyen feldobhatod. Játszathatod úgy is, hogy csak te mondod idegen nyelven a szót a játékosoknak, de mehet akár az egész játék idegen nyelven, ha már olyan szinten vannak. Szavak helyett játsszátok szólásokkal, közmondásokkal! Az „Addig jár a korsó a kútra, míg el nem törik.” közmondás rajzolva is vicces, de mutogatva nagyobb a kihívás. A rajzolást felválthatod, vagy cserélgetheted mutogatással is, így kiszámíthatatlanabb és izgalmasabb lesz a játék, hogy ki mit kap, mutogatást vagy rajzolást. Ha elkerülnéd, hogy esetleg csak pár nagyon aktív és ügyes  játékos uralja a játékot, lehet az szabály, hogy pl. ahogy körben állnak a játékosok, mindig a következő megy az új szóért, függetlenül attól, hogy ki találta ki. Testnevelés órán játszhatjátok úgy, hogy mutogatni kell (már az is mozgás), tematikus szavakkal, pl. sporthoz kapcsolódó szavak, és egy akadály pályán kell keresztülfutni, pluszban még lehet pár fekvőtámaszt vagy felülést beletenni, csak az érzés kedvéért. Egy lehetséges variáció még, ha adott idő alatt kell, minél több szót kitalálni, és az a csapat, aki a legtöbb szót kitalálta nyer (vagy nem, ezt döntsd el te!).

1 Comment

  1. Judit B szerint:

    Nagyon tetszik a játék.

Vélemény, hozzászólás?