Lénárt-Mátyás Éva: Amőba-kicsit másként
2025-04-14
Bagi Barbara: Add tovább a csomagot
2025-04-15

A gyakorlat neve, címe: Mentsük meg a Földet!

A gyakorlat pedagógiai célja: Fejleszteni szeretném a gyermekek szociális készségeit, az együttműködést (ezért alakítunk most 3 csoportot), felelősségvállalást és a természet iránti érzékenységet. A Föld bolygón, a környezetvédelem fontosságának játékos bemutatása (Mi történik? Mit lehet tenni a Föld megmentéséért? Mivel tudunk segíteni?…). A természet és az élővilág iránti tisztelet erősítése. Az érdeklődés növelése, az ültetés élményével (gyermekek megtapasztalják a növények ültetésének folyamatát).

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

A gyakorlathoz szükséges csoportbontás megvalósítása: Gyönyörű, csodálatos, szép játékkal 3 csoportot alkotok (a powerpoint bemutató és játékos beszélgetés után, a növényültetés játékhoz).

A gyakorlat felvezetése: A gyerekek leülhetnek egy nagy szőnyegre és elmondom, hogy most egy izgalmas kalandra indulunk, ahol felfedezzük a Föld bolygót. Itt ahol élünk, mivel találkozunk és mit fogunk tenni a megmentéséért. Bemutatok egy földgömböt, és elmagyarázom, hogy ez a Föld és itt lakunk. Megmutatom, hogy hol van Herencsény a mi falunk, ahol élünk. A földgömbön sok a kék szín, mert sok a víz (pl.: óceánok, tengerek, folyók, tavak) rajta. Zöld szín, mert sok az erdő és a növény. Barna: hegységek, sivatagok. Tudni kell a következőt is: Mosolyog a Föld? Szomorú a Föld? Mit tegyünk és mit ne tegyünk! Beszélgessünk róla!

1. Először ismerjük meg a képek segítségével, hogy mi történik Földön! Powerpoint bemutató. Közös beszélgetés képekről. Ezek után az asztalon találtok hurkapálcán lévő képeket, amelyeket be fogjátok szúrni dobozok tetejébe, ti fogjátok szétválogatni, hogy melyik dobozra kerüljön. Az egyik dobozon mosolyog a Föld, ami jó, a másik dobozon szomorú a Föld, ami rossz. Segítsetek szétválogatni!

2. Most 3 csoportot fogunk alkotni. Álljatok körbe! Titkos szavakat mondok személyesen mindenkinek. Jegyezzétek meg ezt a szó! Minden személynek elmondom. Csoportok: 1. asztalhoz mennek a gyönyörűek! A 2. asztalhoz mennek a csodálatosak! A 3. asztalhoz mennek a szépek!

3. Növényültetés játék A növények (pl. a zöldségek) is segítenek tisztán tartani a levegőt és élelmiszerként is fogyasztjuk. Vannak olyan növények, amelyek szépítik a környezetet (pl. virágok). Ahhoz, hogy a Föld mosolyogjon, lehet az emberek segítsége is, hogy több növény legyen a Földön! Mi is ültethetünk magokat és gondoskodhatunk a növények fejlődéséről! Egy pici mag ültetésével kezdődik. De jó! Ott vannak, nézzétek csak! Ti lesztek a KERTÉSZEK és indulhatunk, hogy a Föld mosolyogjon és a magocskák is boldogok lesznek! Cselekedjünk is!

A gyakorlat fő szabályai:A szőnyegen bemutatom a Földet a földgömb szemléltetésével, majd bővebben kezdődik egy közös beszélgetés. Üljenek le a székekre és képenként haladva játékosan tanuljuk meg, hogyan segítsünk a Földnek (jó példák, rossz példák összehasonlítása). Powerpoint bemutató. Mit tehetünk? Megismerjük a képek segítségével! Képek tartalma: a. Dobjuk a szemetet a kukákba! b. Ne dobjuk a szemetet a patakokba, folyókba! Ne szemeteljünk! c. Az erdő az állatok élőhelye is. Ne vágjunk ki sok fát, nagy területeken! (erdő/ kivágott területek) d. Gyűjtsük a szemetet szelektíven! (képek: papír, üveg, komposzt, veszélyes hulladék stb.) e. Zárjuk el a csapokat, hogy ne csöpögjön! (csöpög a csap/ nem csöpög a csap) f. Menjünk gyalog, vagy biciklivel! (Ne szennyezzük a levegőt!/ autók, kamionok) g. Ne tapossuk össze a gombákat az erdőben! (össze van taposva/nincs összetaposva) h. Óvjuk a méheket, bogarakat, rovarokat! (építsünk neki lakóhelyeket) i. Ne menjünk lepkéket és pillangókat fogni! (pillangó hálóval/háló nélkül) j. Ne bántsuk a madarakat és azok fészkeit! (fészek tojással/tojások nélkül) k. Télen etessük a madarakat! (madáretető/ hófödte táj) l. Ne gyújtsunk tüzet csak a kijelölt helyeken! (kijelölt hely/ erdőtűz) m. Ültessünk fákat! (tördelt ágak/Ne tördeljük le az ágakat! Fák ültetése)

Az asztalon találnak a gyerekek hurkapálcán lévő képeket, amelyeket be fogják szúrni dobozok tetejébe, szét fogják válogatni, hogy melyik dobozra kerüljön. Az egyik dobozon mosolyog a Föld, ami jó, a másik dobozon szomorú a Föld, ami rossz. Minden gyerek választhat, hogy melyik képet szeretné beszúrni (legalább 2 db legyen nála).

Ha végeztek, akkor 3 csoportot fogunk alkotni. Álljatok körbe! Titkos szavakat mondok személyesen mindenkinek. Jegyezzétek meg ezt a szó! Minden személynek elmondom. Csoportok: 1. asztalhoz mennek a gyönyörűek! A 2. asztalhoz mennek a csodálatosak! A 3. asztalhoz mennek a szépek!

n. Ültessünk növényeket (zöldségeket, virágokat)! MOST és itt! Csoportonként elmegyünk kertészkedni 1-1 asztalhoz. A növények (pl. a zöldségek) is segítenek tisztán tartani a levegőt és élelmiszer is. Valamint vannak olyan növények, amelyek szépítik a környezetet (pl. virágok). Mit szeretnétek ültetni paradicsommagot, vagy virágmagot? Választható! Milyen tároló edénybe szeretnétek rakni? Választható! Filctollakkal az edényekre rárajzolják a saját óvodai jelüket, hogy lehessen tudni ki és melyiket ültette. Kiválasztják a tároló edényeket, majd az előkészített földdel félig rakják, beleszórják a kiválasztott magokat és a homokozólapáttal vékonyan még befedik. Locsolókannából megöntözik. Figyelni kell, hogy ne legyen túllocsolás! Az a csoport, amelyik készen van elviszi a mosolygós Föld dobozhoz a hurkapálcára ragasztott képet és beleszúrja a tetejébe! Kicsi mag a föld alatt eljátszása mozgással.

A feldolgozás legfontosabb kérdései: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt. Megkérdezem hogyan érezték magukat? Milyen tapasztalatokat szereztek? Mit tanultak? Milyen érzés volt, amikor elültettétek a kicsi magokat? Mi ment könnyebben? Mi volt nehezebb? Mi volt a legérdekesebb ma?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet versenyre, vagy időre beleszurkálni a képeket a doboz tetejébe csoportonként. Egymásnak választanak képet, hogy társuk beszéljen róla.

A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: 1 db 2x3m-es szőnyeg 1 db földgömb 1 laptop (powerpoint bemutató) 1 asztal 12 db szék (két sorban az 1 db asztal előtt) 2 db cipősdoboz a tetejére ragasztva: az egyik doboz tetején mosolyog a Föld, a másik doboz tetején szomorú a Föld képek) A képek fölött lyukak a doboz tetején, a hurkapálcikákra ragasztott képek beleszúrásának segítésére. kb. 24 db (minden gyermek válasszon 2 db-ot) képek hurkapálcikákra ragasztva (a. – m.-ig felsorolt témájú képek) 3 db asztal 3 db asztalterítő 3 db cipősdobozban föld (asztalonként 1-1 db) 6 db műanyag homokozólapát, kicsi. Csapatonként 2-2 db. Ültető edények: előkészített PET palackból, tejesdobozból, tejfölös dobozok) és közösen választhatják ki a fajtát. (asztalonként) 3 db filctoll a jelek rárajzolásához (asztalonként 1-1 db, mindenki a saját óvodai jelét rárajzolja a választott ültető edényre, tartóra) 1 csomag paradicsommag (növényi csomag képpel) 1 db zöld tányérkában, 1 csomag virágmag (növényi csomag képpel) 1 db piros tányérkában. (Egyénenként vagy csapatonként is választható, hogy mit szeretne ültetni paradicsomot vagy virágot?) 3 db műanyag kicsi locsolókannában víz (asztalonként 1-1 db). Váratlan eseményekhez: 1 db lapát, 1db partvis, 3 db törlőkendő, 1 db felmosó vödörrel.

Technikai igény: Laptopon Powerpoit bemutató (Mentsük meg a Földet!).

Az előkészítés feladatai: Teremrendezés. Legyen a csoportszoba közepén szőnyeg, ahol a kaland kezdődik. A csoportszoba egyik felében legyen 1 db asztal rajta laptop (amin a powerpoint bemutató van). 12 db szék 2 sorban (egymástó eltolva) elhelyezve az asztal előtt félkörben. A leírt játékokhoz, előkészítve legyen a 2 db cipősdoboz (1. doboz: Mosolyog a Föld, a 2. doboz: Szomorú a Föld képekkel ráragasztva), valamint 24 db a hurkapálcákra ragasztott képek. A csoportszoba másik felében legyen 3 db asztal, műanyag asztalterítőkkel letakarva, amely védi a szennyeződésektől és legyenek rajta az ültetéshez való eszközök. Ültessünk növényeket! című kép (hurkapálcás kép 1-1 db asztalonként, amely oda fog kerülni a mosolyog a Föld dobozra)

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: – Az asztalok egymástól messzebb legyenek, hogy az 1-1 db asztalt körbe lehessen állni. Asztalonként kb. 4 fő tudjon dolgozni. – Az asztalon lévő eszközök a munkafolyamat sorrendjében legyenek elhelyezve. – Elő legyenek készítve az ültető edények (sima legyen a felületük). PET palack kialakítva, tejfölösdoboz teteje lecsiszolva (ne vágjon, ha hozzáérnek a gyerekek), tejesdobozok egyik oldala legyen egyenletesen kivágva. – A cipősdobozokba legyen előkészítve a föld, ne üvegekben. Az ültetés, azaz a használat közben így nem törhet össze a tároló (mintha üvegből lenne). – A filctollaknak legyen tartójuk, ha már nem használják a gyerekek, akkor tegyék bele, ne guruljanak le az asztalról. – Az öntözőkupában legyen víz. Ne akkor töltögessük. A víz egyetlen cseppje sem folyhasson el, sem a gyerekek ruhájára, sem az asztalon lévő eszközökre. – Legyen minden asztalon törlőkendő, hogy az esetleges szennyeződéseket azonnal fel lehessen törölni.

A gyakorlatvezető speciális feladatai: Figyelni kell arra, hogy ne lökdössék egymást a játékosok a játék közben és ne vegyék el egymástól az eszközöket. Figyelni kell az egyéni készségekre és képességekre, segítségre szorulóknak segíteni kell. Ha belső érzésekre is ráhangolódnak, akkor nagyon értékes gondolatokat fogalmazhatnak meg az élményeik alapján (pl.: Én paradicsomot ültetek, mert nagyon szeretem a pizzát! Én virágot ültetek, mert oda szeretném adni az anyukámnak!).

Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Öltözzön a király!, Tűz, víz, levegő, Labdacsenő, Körbe-körbe karikába!, Hurrikán

Egyéb/megjegyzés: Végén: Kicsi mag a föld alatt eljátszása

Kicsi mag a föld alatt napsugarat hívogat. Ha a tavasz közeleg, pici csíra növöget. Kapaszkodik a gyökér, kis növényke fényre ér. Nő a szára, levele, nyújtózkodik fölfele. Bimbót ringat, szirmot nyit, illatával beborít. További teendők: Gondoskodunk majd a növények fejlődéséről! Napfényes helyre tesszük! Folyamatosan locsoljuk! Ki fogjuk ültetni a kertbe! Gondozni fogjuk a paradicsompalántákat és a virágpalántákat is!

A gyakorlatot lejegyezte: Fábián Istvánné

Vélemény, hozzászólás?