A gyakorlat neve, címe: Névsuttogó
A gyakorlat pedagógiai célja: Fejlődjön figyelem koncentrációjuk Ügyesedjenek beszédszerveik Fejlődjön téri orientációs keépességük
Résztvevők száma: 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
A gyakorlat felvezetése: Volt egyszer egy jótündér, akinek minden gyermek egyformán kedves volt. Elhatározta, hogy rendez egy házibulit, és mindenkit meghív rá. Igen ám, de nem jöhet egyszerre ennyi gyerek Tündérországba, mindenki csak egyenként, egymás után érkezhet, nehogy a többi kis tündér megijedjen a nagy zsibongástól. Ha meghallod suttogva a neved vagy a jeled, leülsz a székre, ami a varázshintó, és ezzel repülsz Tündérországba.Én leszek most ez a tündér, és az ülhet le a székbe, aki hallja a nevét vagy a jelét. Később választok jótündért közületek is!
A gyakorlat fő szabályai:A gyerekek a körbe rakott székek előtt állnak, a jótündér a varázspélcával a körben van. Halkan mondja egy gyermek jelét vagy nevét. Akié a név/jel, az leül a székre. Nem szabad súgni a másiknak, hangosan kimondani a hallott nevet/jelet.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Hogy tetszett nektek a játék? Nehéz volt a feladat? Mi hátráltatott/nehezítette a feladatmegoldásban? Hogyan hatottak rád a körülmények, zavart valami közben? Van -e valami ötletetek, milyen témát válasszunk egy hasonló játékhoz?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egy kiszámolóval együtt választunk egy gyermeket jótündérnek. Lehetne több 4-5 személyes hintó is, amibe beszállnak, a játékosság kedvéért. Esetleg fiúsabb verziót is kitalálhatnánk lovagos, kalózos-kalózhajós témában.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 10-15 perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Tündér fejdísz, varázspálca, székek
Technikai igény: –
Az előkészítés feladatai: A termet be kell rendezni, helyet kell csinálni a gyerekenként 1 széknek. A gyerekekkel együtt körberakjuk a székeket.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Minden gyermeket megkérdezek, hogy nem kell-e kimennie a mosdóba, valamint megkérem, hogy fújja ki az orrát. ( Hogy megszakítás nélkül tudjunk egyben végigvinni a tevékenységet) Az útban levő asztalokat arrébbtoljuk, hogy legyen hely a körberakott székeknek.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: A gyerekek hajlamosak súgni egymásnak. Fel kell hívnom a játék elején a figyelmüket, hogy ne mondják ki hangosan azt a nevet/jelet, amit tőlem hallottak.
Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Plüssdobáló, Varázsbabzsák, Jork, Babzsákbúvár, Helikopter bevetés
A gyakorlatot lejegyezte: Horváth Marianna