A gyakorlat neve, címe: Honismeret ismeretellenőrzés térképpel
A gyakorlat pedagógiai célja: Térkép használatának gyakorlása, ismeretellenőrzés
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
A gyakorlathoz szükséges csoportbontás megvalósítása: Párokat alkotunk. Különböző színű cédulák vannak egy kendővel letakarva egy kosárban, mindegyik színből kettő. A gyerekek sorra húznak (anélkül, hogy látnák). Az azonos színűek alkotnak egy párt.
A gyakorlat felvezetése: Ez volt életük első igazi ismeretellenőrzése, negyedikben, a honismeret epocha végén. Ijedten, izgulva érkeztek az iskolába. Úgy vezettem fel, hogy tréfásan közöltem velük: nehogy azt higgyék, hogy csak úgy egy lapon kapnak néhány kérést, amit megválaszolnak, és ezzel meg is vannak! Szó sincs róla: a kérdéseket, ahhoz, hogy megtalálhassák, előbb meg kell keresni.
A gyakorlat fő szabályai:Minden páros kap egy térképet a faluról. (Kicsi, csekély forgalmú faluban van az iskola. A helyszín bármi lehet, az iskola épülete, egy játszótér…). A térképen számokkal megjelöltem, hogy hol találhatók a különböző kérdések. Pontról pontra kell haladni, a számok növekvő sorrendjében. (Ezt azért kértem, hogy a fél perces időközönként indított párok ne keresztezzék egymás útját). A fákra, kerítésekre, stb feltűzött szalagokon sorra el kell olvasni a kérdéseket, a magukkal vitt lapra leírni a válaszokat.
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Megbeszéljük, hogy volt-e nehézség a kérdések megtalálásában. Melyik páros hogyan járt el? Nehezek voltak-e a kérdések?
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Legközelebb erdőben kerestünk kincseket, akkor nem kellett kérdésekre válaszolni, csak megtalálni a kijelölt pontokat, mint a tájékozódási futóknak.
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 15+ perc
Helyszín: A gyakorlat bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Térkép, papír, írószer a résztvevőknek, szalagokra tűzött kérdések a terepen elhelyezve.
Az előkészítés feladatai: El kell készíteni a terep pontos térképét és azt sokszorosítani. Ismeretellenőrző kérdéseket megfogalmazni, szalagokra tűzni, azokat a terepen kihelyezni, majd a térképeken a helyüket bejelölni.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A terep jellegétől függ, hogy hogyan, milyen tanácsokkal indítjuk útnak a gyerekeket. Nagyon fontos egyértelműen, pontosan meghatározni, meddig terjednek a bejárandó/bejárható terep határai, amin túl semmi esetre sem mehetnek. Meg kell győződni róla, hogy ezeket a határokat pontosan értik.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: Figyelemmel kell kísérni, hogy ki merre jár, és előre megbeszélni, mi a teendő, ha valamelyik kérdést nem találják.
Ismerkedési, ráhangoló, energetizáló vagy bizalmi játékok, amik szükség esetén a gyakorlathoz kapcsolhatók: Texes fogó, Meghívós kidobó, Babzsákadogató, Egyensúly, Kő-papír-olló variációk
A gyakorlatot lejegyezte: Csiha Réka