A gyakorlat neve, címe: A királylány karkötője
A gyakorlat pedagógiai célja: – matematikai készségfejlesztés – logikai készség fejlesztés – figyelem fejlesztése – esztétikai nevelés – érzelmi nevelés (elfogadás, együttműködés, tolerancia)
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
A gyakorlat felvezetése: Ma kártyákkal fogunk játszani, egy királylány karkötőjének a gyöngyformáinak sorozatát fogjuk kitalálni!
A gyakorlat fő szabályai:4 kisgyerek segít egy királylány karkötő tervezésében. 1 csoporton belül 4 gyermeknél 4 különböző formájú kártya van, 1 gyereknél csak háromszög 1 gyereknél csak négyzet, 1 gyereknél csak kör, 1 gyereknél csak szív. A kártyákból mindenkinél 5 db ugyanolyan formátjú kártya lesz. A formák dobókocka dobásával kerülnek a gyerekekhez, minden gyereknél saját dobókocka van. Aki 6-ot dob övé a szív, aki 1-et azé a kör, aki 5-öt övé a háromszög, és aki 4-et dob övé a négyzet. A gyerekek egyszerre dobnak a saját dobókockával, aki a legnagyobb számot dobja letesz 1 saját formát, ez így megy körönként, az nyer, akinek elfogynak a kártyalapjai. Legnagyobb dobásnál lehet az előző formájú kártyát felvenni, ha nem tetszik a sorminta és egy sajátot letenni helyette, a végén ez sem maradhat kézben. Fontos szabály a játék elején tudatosítani a gyerekekkel, hogy ez egy szerencsejáték, nehogy valaki szomorú legyen a játék végén. A csapatokat figyelmeztetem a játék elején, hogy figyeljenek a sorrendre, mert a legeslegvégén, mikor minden csapat lerakta az összes formát, megnézzük melyik csoporté lett a legszebb, legszabályosabb, kinek melyik tetszik (nem kötelező elem).
A feldolgozás legfontosabb kérdései: Mindenki érti-e a feladatot? A dobókockák és kártyalapok megvannak-e? (ne essen le, vegyék fel) Ki dönti el, hogy egy formát valaki kicserél-e? ( aki soron következik) Ki dönti el melyik a legszebb láncsor? (közösen, saját lánc elengedése – érzelmi érettség kell hozzá)
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A csapatok a saját karkötőt lerajzolhatják, megfesthetik. ( kb. még fél órás időtartam)
A gyakorlat idő igénye (tervezés + végrehajtás + feldolgozás): 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Minden gyereknél saját dobókocka Csoportonként egy kb. 1,5 méteres szalag (esztétikai nevelés) 5 csomag formakártya, ahány csoport van (4 forma, formánként 5 darab)
Technikai igény: 1 pad körül ülnek a gyerekek, lehet szőnyegen is, csak a 4 csoportot így nehezebb különválasztani.
Az előkészítés feladatai: Teremberendezés (padok, székek). Szalagok kiosztása Dobókockák elővétele Szabályok elmondása
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs veszélyforrás ennél a játéknál.
A gyakorlatvezető speciális feladatai: Figyelem a gyerek játékát, ha gond van jelentkezzenek, akkor segítek, nem mondom meg mit tegyenek, csak segítő kérdéseket, utalásokat mondok nekik.
A gyakorlatot lejegyezte: Perényi-Szente Anita Jolán